فیلتر هوا


تمامی موتورهای احتراق داخلی همانند بدن انسان تنفس کرده و هوای تمیز و پُراکسیژن را مکیده و در مقابل گازهای دیگری چون دیاکسیدکربن و مونواکسیدکربن، هیدروکربنهای نسوخته را بیرون میدهند، اما نکته مهم در اینجا این است که همانطور که در بدن انسان آلودگی هوا قبل از ورود توسط موهای بینی و مخاط آن گرفته میشود، در موتور هم آلودگی هوا توسط فیلتر هوا گرفته شده و سپس هوای تمیز وارد موتور میشود.

*به مقدار گردوغباری که فیلتر می تواند پس از پالایش هوا بدون برگرداندن آن به جریان هوای ورودی موتور در خود نگه دارد، ظرفیت فیلتر می گویند. با پر شدن ظرفیت فیلتر، زمان تعویض آن فرا می رسد. این مقدار در یک منطقه پر گردوغبار همچون خاورمیانه حدوداً ٥٠٠٠ کیلومتر برای فیلترهای کاغذی می باشد.

 

* این مسئله به قدری مهم است که اگر فیلتر هوا کثیف باشد و شما با سرعت 80 کیلومتر در ساعت حرکت کنید، با مصرف هر لیتر بنزین تقریبا نیم کیلومتر کمتر جلو می روید. مثلا اگر خودروی شما با مصرف هر لیتر بنزین، معادل 15 کیلومتر جلو می رود، وقتی فیلتر هوا کثیف باشد، همین مقدار بنزین مصرف می کند ولی معادل 14.5 کیلومتر جلو می رود.
بدلیل بالا رفتن راندمان موتور و احتراق کامل تر امکان استفاده مناسب از سوخت فراهم می شود و در واقع موتور در دور پایین تر با باز شدن کمتر دریچه گاز، بنزین یا گازوییل به قدرت مورد نظر می رسد. در صورت رانندگی در شرایط مطلوب، و استفاده از فیلتر هوای مناسب و استاندارد بطور متوسط 30% مصرف  سوخت کاهش خواهد یافت.

مقالات پیشنهادی

1402/5/17 - 12:08
1402/5/17 - 12:08
1402/5/17 - 12:08
1402/4/19 - 12:07

درخواست مشاوره
© کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه صنعتی فیلتر کاج می باشد.
website designed byNonegar PArdazesh , developed by Nonegar